تاثیرات ماساژ بر روی بیماری ها

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 1 شهریور 1396 در ساعت 14 : 50 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دانش و مهارت ماساژ دادن هزاران سال است که در میان انسان ها وجود دارد. هر ملت و قوم نیز در این زمینه صاحب سبک است. ژاپنی ها، تایلندی ها، دلاکان در ایران و چندین ملت دیگر دارای سبک های مختلف ماساژ بوده اند. در گذشته تصور بر این بود که ماساژ تنها برای رفع خستگی به کار میرود اما امروزه با انجام تحقیقات زیاد محققان به این نتیجه رسیده اند که ماساژ میتواند در روند درمان بسیاری از بیماری ها نقش موثری داشته باشد. خودِ ماساژ به تنهایی نمیتواند بیماری ها را درمان کند اما به عنوان یک روش مکمل در درمان نقش پر بسیار رنگی ایفا میکند. بیشترین تاثیر ماساژ بر روی بیماری های حرکتی است و همچنین ماساژ باعث آرماش بدن و کاهش استرس نیز میشود.

امروز انواع ماساژور های دستی، صندلی ماساژ و... در بازار موجود است و فرد میتواند آنها را تهیه کند و در منزل به راحتی از انها استفاده کند. ماساژ فواید بسیار زیادی دارد که کوچکترین فایده ی آن رفع خستگی بدن است. بعد از یک روز کاری خسته کننده میتوان با داشتن یک ماساژور دستی، ماساژور پا یا صندلی ماساژ در خانه از آنها استفاده کرد و خستگی خود را به در کرد. و اما بیماری هایی که ماساژ در درمان انها نقش دارد:

1- پارکینسون

پارکینسون بیماری ای است که در ان بدن بیمار در هنگام استراحت دچار لرزش میشود. افراد معمولا در سنین پیری به این بیماری مبتلا میشوند. این بیماری درمان قطعی ندارد اما حرکت درمانی و فیزیوتراپی میتواند تا حدودی این بیماری را کنترل کند و از بیشتر شدن ان جلوگیری کند. ماساژ نیز تاثیر بسیار زیادی در مهار کردن این بیماری دارد. بیماری پارکینسون باعث سفت شدن و استحکام عضلات میشود و ماساژ درمانی میتواند تاثیر زیادی در بهبود وضعیت عضلات بدن داشته باشد.

در سال 2002 درانشگاه میامی آمریکا یک تحقیق در مورد بیماری پارکینسون انجام گرفت. بیماران زیادی تحت ماساژ درمانی قرار گرفتند. محققان و پزشکان دانشگاه میامی بعد از یک دوره وضعیت جسمانی بیماران مبتلا به پارکینسون را بررسی کردند و متوجه شدند که علایم بیماران بعد دوره ی ماساژ درمانی به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است. اگر هنگام ماساژ با بیمار ارتباط بر قرار شود بیماران از تجربه ی مثبتی برخوردار خواهند شد. اما قبل از ماساژ باید موارد زیر را در مورد بیمار های مبتلا به پارکینسون در نظر بگیریم.

• ماساژ به تنهایی نمیتواند بیماری پارکینسون را درمان کند و بیمار نیاز دارد تا زیر نظر پزشک متخصص نیز قرار بگیرد و دستورالعمل های او را انجام دهد.

• از آنجایی که حرکات ناگهانی و غیر قابل کنترل در این بیماری شایع است باید هنگام ماساژ دقت کرد.

اگر بیمار در شرایطی نیست که بتواند به جلسات ماساژ درمانی برود میتوانید با تهیه یک صندلی ماساژ، ماساژ را به خانه بیاورید و به طور منظم از ان استفاده کنید. صندلی ماساژ این قابلیت را دارد که نواحی مهم بدن مانند: کمر، پا ها، ران، گردن، پهلو ها را ماساژ دهد و به بهبود وضعیت جسمانی بیمار کمک کند.

2- دیابت

دیابت یا مرض قند بیماری ای است که در ان قند خون از حد طبیعی بیشتر است. علت این امر این است که در دیابت بدن نمیتواند انسولین تولید کند و یا بدن در مقابل انسولین مقاوم میشود. به این علت میزان قند خون بالا میرود و مشکلاتی را برای بدن ایجاد میکند. اصلی ترین نکته در این بیماری پرهیز کردن از خوردن هرگونه مواد غذایی حاوی قند است. قند برای بیماران دیابتی با سم تفاوتی ندارد. اگر افراد در این بیماری توصیه های پزشکشان را به درستی انجام دهند مشکلی برای آنها پیش نخواهد آمد زیرا دیابت با تغذیه مناسب، دارو و ورزش کنترل میشود.

یکی دیگر از راه های کنترل دیابت بهره گیری از ماساژ درمانی است. وضعیت روحی و اعصاب در بیماری دیابت تاثیر مستقیم دارد. عصبانیت زیاد و یا استرس بالا میتواند باعث افزایش قند خون شود و به بدن آسیب های جبران ناپذیری برساند، با افزایش سن نیز این خطر بیشتر خواهد شد. برای کنترل این موضوع ماساژ درمانی به کمک این بیماران می آید و با کم کردن استرس در آنها وضعیت روحی و عصبی آنها را به حالت طبیعی بر میگرداند.

ماساژور پا و صندلی ماساژ برای بیماران دیابتی بسیار مفید است. در سطوح بالای بیماری با بالا رفتن قند خون، قند در پا ها تجمع میکند و باعث اسیب زدن به بافت پاها میشود بنابراین ماساژ پا ها در این بیماری از اهمیت زیادی برخوردار است بنابراین تهیه یک ماساژور پا و یا استفاده از صندلی ماساژ در طول روز بسیار برای این بیماران مفید است زیرا ماساژ مانع از تجمع قند خون در پا ها میشود.

3- گردن درد

درد گرفتن گردن دلایل مختلفی دارد. کشش عضلات گردن، آرتروز، پیر شدن دیسک، ضربه، رماتیسم مفصلی. این ها عمده ترین دلایل گردن درد هستند. ماساژ میتواند درد های گردن را از بین ببرد یا دست کم آنها را کاهش دهد. معمولا افرادی که در طول روز در یک جای ثابت مینشینند و تحرک زیادی ندارند در طول زمان با مشکلات گردن مواجه میشوند، افرادی مانند: کارمندان. ماساژور های دستی که مخصوص گردن هستند کمک میکنند تا فشار از روی عضلات و مفاصل گردن برداشته شود و از بیماری هایی مانند آرتروز گردن جلوگیری میکند.

4- درد سیاتیک

این مشکل به دنبال تحت فشار قرار گرفتن عصب سیاتیک به وجود می آید. یکی از شایع ترین مشکلات برای مردم است. این درد ناشی از یک بیماری نیست اما علت هایی که باعث میشوند تا درد سیاتیک به وجود آید میتوانند بیماری محسوب شوند. درد سیاتیک شدید است و میتواند از کمر تا پا ها ادامه پیدا کند و ناراحتی زیادی را برای افراد به وجود آورد. ماساژ درمانی میتواند به کسانی که از این مشکل رنج میبند کمک کند.

برای این که فشار از روی اعصاب سیاتیک برداشته شود میتوان از صندلی ماساژ نیز استفاده کرد. این صندلی ها با قابلیت ماساژ کمر، پا ها، گردن و ... میتوانند فشار را از روی اعصاب و مفاصل کمر بردارند و خستگی را از کمر افراد بیرون کنند. کمر مانند یک ستون عمل میکند و قسمت زیادی از وزن بدن را تحمل میکند، با استفاده از صندلی ماساژ این فشار کمتر میشود و عضلات کمر بهتر کار خواهند کرد.

5- کمر درد، دیسک کمر و مشکلات ستون فقرات

کمر یکی از مهمترین قسمت های بدن است. اگر به هر علتی مشکلی برای کمر پیش بیاید فرد با مشکلات جدی رو به رو خواهد شد و ممکن است تا مدتی خانه نشین شود. یکی از این مشکلات دیسک کمر است. دیسک کمر زمانی به وجود می اید که دیسک از حالت عادی خارج شود. در این حالت عصب را تحت فشار قرار میدهد و درد شدیدی ایجاد میکند. ستون فقرات نیز مانند یک ستون عمل میکند. ممکن است در اثر عواملی ستون فقرات دچار مشکل شود. عواملی مانند ضربه خوردن، کشیدگی یا پیچ خوردن، تنگی کانال نخاعی و غیره. این مشکلات به کمک ماساژ درمانی کاهش میابد و در کنار ماساژ درمانی فرد باید از انجام کار هایی مانند بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزد.

6- پا درد

پا درد به شدت در میان مردم شایع است. خستگی، ضربه خوردن، کفش بد و از این قبیل علت ها باعث به وجود آمدن گا درد میشوند. افراد سالمند بیشتر از این مشکل رنج میبرند. برای پا درد درمانی وجود ندارد ولی راه هایی وجود دارند که میتواند درد را رفع کند و یا مقدار آن را کاهش دهد. ماساژ پر رنگ ترین نقش را در رفع این مشکل دارد و میتوان با چند دقیقه ماساژ درد پا ها را کاهش داد و یا رفع کرد. ماساژور های پا دستگاه هایی هستند که دقیقا برای این مشکل طراحی و ساخته شده اند. این ماساژور ها به افرادی که از پا درد رنج میبرند بسیار توصیه میشود و میتوانند با استفاده از این ماساژور ها درد پا های خود را تسکین دهند.

تمام مشکلات بالا، مشکلاتی هستند که ما و اطرافیانمان در طول روز با آنها برخورد میکنیم. این مشکلات به کمک ماساژ کاهش میابند و در کنار این، وضعیت روحی افراد نیز بهبود میابد و حداقل برای چند دقیقه از تمام افکار منفی و دغدغه های روزمره ی زندگی دور میشوند و آرامش میابند. تنها با تهیه یک ماساژور دستی مخصوص یا صندلی ماساژ میتوان از بسیاری از بیماری ها جلوگیری کرد و یا در صورت ابتلا، آنها را بهبود بخشید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :