تاثیرات مثبتی که ماساژ بر روح و بدن انسان می گذارد

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 11 دی 1395 در ساعت 13 : 3 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

همان طور که می دانید ماساژ برای بر طرف کردن خستگی، کوفتگی، درمان درد و برخی از بیماری ها از دیر باز در بسیاری از نقاط جهان انجام می شده و امروزه به صورت یک علم برای افزایش سلامتی و یک شیوه درمان شناخته شده است.این که ماساژ به رفع خستگی و احساس آرامش می انجامد بر هیچ کس پوشیده نیست و به لحاظ علمی نیز ثابت شده؛ اما ماساژ فواید دیگری نیز دارد که در مورد آن حرف می زنیم.

ماساژ صحیح و اصولی عوارض نادرست نشستن را از بین می برد؛ به دلیل ناصحیح نشستن نواحی مختلف بدن افراد دچار فشار و استرس می شود؛ زمان که نادرست می نشینید و یا می خوابید به قسمت هایی مانند گردن، کمر، قفسه سینه و ... فشار وارد می شود. کسانی که شغل پشت میزنشینی دارند یا به هر دلیلی مجبور هستند ساعات طولانی در حالت نشسته به سرببرند با مشکلات متعددی مانند ضعف عضلات، درد باسن، اضافه وزن و... مواجه می شوند.

تحقیقات نشان داده ماساژ درمانی روشی است که می تواند عوارض و علائم ناصحیح نشستن را برطرف کند؛ به همین سبب به افرادی که به دلیل شغل خود ناچار هستند در طول روز مدت زیادی بنشینند توصیه می شود در ماه چند نوبت به صورت منظم ماساژ بگیرند؛ شاید به خاطر مشغله های فراوان فرصت کافی برای هماهنگ شدن با ماساژور و رفتن به مراکز ماساژ را نداشته باشید؛ در این صورت می توانید از ابزار ماساژ دهنده مانند صندلی ماساژور استفاده کنید.

صنندلی ماساژور کامل ترین ابزار ماساژی است که تاکنون طراحی و تولید شده؛ اما وسایل دیگری نیز مانند روکش صندلی ماساژور، ماساژور پا و ... وجود دارد که البته ماساژی که این دستگاه ها ارائه می دهند به اندازه ماساژ صندلی ماساژور کامل نیست.

ماساژ دردهای عضلانی را می کاهد؛ حرکات و ضرباتی که توسط ماساژ به بدن وارد می شود، گردش خون را سریع تر می کند و وضعیت عروقی را بهبود می بخشد؛ شاید در هنگام لمس بدن خود با سفت شدن غیر عادی قسمتی از بدن مواجه شده باشید که اغلب با فشار دست دردناک می شود؛ در این مواقع شما غیر ارادی شروع به ماساژ دادن همان قسمت می کنید؛ چون این همان چیزی است که بدن به آن احتیاج دارد.

بدن انسان طوری طراحی شده که اغلب به چیزی که احتیاج دارد متمایل می شود؛ البته گاهی برخی از اختلالات این نظم و هماهنگی را بر هم می زند. محققان ماساژ درمانی را یک شیوه موثر برای درمان کمردرد و سایر دردهای مزمن معرفی کرده اند.جالب است بدانید ماساژ حتی موجب از بین رفتن خشم و عصبانیت می شود؛ در صورتی که یک فرد حرفه ای ماساژ مناسبی را انجام بدهد تاثیرات درمانی فوق العاده ای دارد و به آرامش روح و روان می انجامد؛ حتی ماساژ می تواند بیماری هایی همچون سرطان سینه را تخفیف ببخشد و درمان کند.

در سال 2005 تعدادی از زنانی که به سرطان پستان دچار بودند در هفته 3 نوبت به مدت 30 دقیقه ماساژ گرفتند و پس از مدتی مشاهده شده اوضاع آن ها هم به لحاظ جسمی و هم به لحاظ روحی بهبود پیدا کرده است؛ همچنین آنها کمتر دچار خشم و افسردگی می شدند یا به عبارت دیگر خلق و خوی بهتری داشتند؛ چون ماساژ سطح دوپامین و لنفوسیت را در بدن افزایش می دهد.دوپامین نوعی پیام رسان عصبی است که نقش فعال کنندگی دارد.لنفوسیت ها نوعی از گلبول های سفید هستند که در سیستم ایمنی مهره داران نقش دارد؛ این دو ماده جزیی از سیستم دفاعی بدن محسوب می شوند که با سلول های سرطانی مقابله می کنند.

ماساژ باعث می شود خواب راحت تر و بهتری داشته باشید؛ افراد زیادی هستند که سخت می خوابند، این افراد در صورتی که ماساژ بگیرند خواب بسیار خوبی را تجربه خواهند کرد؛ همچنین ماساژ به کسانی که تحت درمان های رادیواکتیو و شیمی درمانی قرار می گیرند کمک می کند حال بهتری داشته باشند.در صورتی که فرزند نوزادی دارید حتماً در روز 2 الی 3 بار بدن او را با دست به آرامی ماساژ بدهید تا خواب بهتری داشته باشد و کمتر گریه کند؛ چون این کار استرس را کاهش می دهد.

اغلب ماساژورها شیوه صحیح ماساژ دادن نوزادان را می دانند و والدین می توانند از این افراد کمک بگیرند؛ حتی نوازش آرام نوازاد کار ماساژ را انجام می دهد و تاثیر زیادی در بهبود وضعیت خواب او دارد.در صورتی که زیاد دچار سردرد می شوید به جای این که مدام مسکن ببلعید ماساژ را امتحان کنید؛ ماساژ شدت و دفعات سردردهای میگرنی را کاهش می دهد. تحقیقات ثابت کرده حتی یک جلسه ماساژ، تاثیر آنی خوبی در بر طرف کردن سردرد و فشارهای عصبی مرتبط دارد.

اغلب صندلی ماساژها همه حرکاتی را که یک ماساژور حرفه ای اجرا می کند مانند حرکات کششی، مالشی سطحی، مالشی عمیق، نیدینگ ضربه ای، لرزشی، فشردن و ورز دادن را ارائه می دهند و مدت ماساژ در این دستگاه قابل تنظیم می باشد و حتی می توان ماساژ را در قسمت خاصی از بدن متمرکز کرد.مهم ترین مزیت صندلی ماساژور قابلیت گرم کننده گی آن در ناحیه کمر و پا است که به این وسیله دردهای این نواحی تا حد چشمگیری کاهش می یابد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :