ماساژ برای رفع افسردگی!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 15 آبان 1395 در ساعت 16 : 22 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ماساژ را می توان به عنوان یکی از راه های درمانی که جایگزین دارو است برای درمان افسردگی در نظر گرفت. برخی از متخصصین که طرفدار این ایده هستند، معتقدند ماساژ درمانی به تقویت روحیه، بهبود افسردگی و کاهش استرس کمک می کند.افسردگی بیماری دل آزاری است که امروزه در میان مردم جهان به شدت شیوع پیدا کرده؛ البته باید گفت هیچ سندی وجود ندارد که ثابت کند ماساژ به تنهایی اختلالات افسردگی را رفع می کند؛ ولیکن تحقیقات نشان داده ماساژ به مبارزه با این بیماری کمک شایانی می کند.

تا به امروز تحقیقات کمی در این زمینه صورت گرفته است؛ با این حال مطالعات اخیر نشان داده ماساژ درمانی 4 مزیت درمانی دارد؛ رفع مشکلات بهداشتی مرتبط با افسردگی یکی از از این 4 مزیت به شمار می آید. ماساژ حتی به درمان بیماری سرطان سینه نیز کمک کرده است. بیماران افسرده ای که به بیماری فیبرومیالژیا یا همان دردهای اسکلتی و بیماری های کلیوی دچار هستند با ماساژ به طور چشمگیری بهبود می یابند.

سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمن باعث اختلال خواب و خستگی زودرس می شود؛ این بیماری در واقع نوعی روماتیسم بافت همبند است. بیماران مبتلا به فیبرومیالژی معمولاً به برنامه های چند وجهی که از توان بخشی، خدمات پزشکی و متخصصین سلامت روانی تشکیل شده است بهتر پاسخ می دهند. ماساژ و دریافت تمرینات کششی از جمله مراقبت های درمانی برای این بیماران به شمار می آید.

شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد ماساژ درمانی به رفع افسردگی زنان باردار و افسردگی پس زایمان منجر می شود. خانم هایی که ماساژ می گیرند کمتر دچار افسردگی، خشم و اضطراب می شوند. به دلیل ناکافی بودن تحقیقات نمی توانیم ماساژ درمانی را به عنوان درمان قطعی افسردگی معرفی کنیم؛ اما یک درمان بی ضرر است که در بسیاری از موارد به عنوان روش درمانی مکمل بسیار موثر بوده.

ماساژ در فرد ماساژ گیرنده نوعی آرامش ایجاد می کند که باعث می شود فرد از آرامش ذهنی بیشتری برخودار بشود و افسردگی را کاهش می دهد. در هنگام اضطراب و قرار گرفتن در زیر فشارهای روانی بدن هورمون کورتیزول ترشح می کند؛ این هورمون اضطراب و استرس را افزایش می دهد. پزشکان در تحقیقات خود مزایای استراحت و ریلکس شدن را با مزایای ماساژ گرفتن مقایسه کردند و متوجه شدند کسانی که ماساژ می گیرند آرامش بیشتری به دست می آورند.

امروزه مردم برای انجام امور روزانه مدت زیادی پشت میز می نشینند و معمولاً با کامپیوتر زیاد کار می کنند و پس از کار در نواحی مچ دست و کمر احساس درد دارند. در موارد شدیدتر دردهای مچ دست به سندرم تونل کارپال تبدیل می شود؛ در این گونه موارد عصب مدیان از طول مچ عبور کرده و در این تونل به دام می افتد که منجر به درد شدید و سوزش می شود؛ در این حالت یک ماساژ ملایم می تواند بسیار کمک کننده باشد.ماساژ درمانی ضمن این که درد و اضطراب را کاهش می دهد در بسیاری مواقع قدرت بدنی را افزایش می دهد و موجب می شود اعتماد به نفس فرد بالا برود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :