ماساژ تراپی و بهبود درد زانو

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 8 ارديبهشت 1397 در ساعت 9 : 51 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

با توجه به این نکته که زانو بزرگترین مفصل بدن بوده و ران را به ساق پا پیوند می دهد و نیز تمامی وزن بدن را تحمل می کند؛ زانودرد از مشکلات بسیار شایع است که در هر سن و فردی به طور معمول رخ خواهد داد، زیرا این ناحیه از مفصل های پر تحرک بدن به شمار می آید. درد زانو علل بسیار متنوعی دارد و در صورتی که مشکل حاد نباشد می توان آن را با ماساژ بهبود بخشید.

زانودرد عموما به دلیل درد در استخوان های تشکیل دهنده زانو یا غضروف های بین زانو از جمله منیسک ها یا درد در لیگامان ها بروز می کند. این درد به راحتی می تواند حرکت را از فرد بگیرد و در بسیاری از موارد نیز شدت آن در این ناحیه به حدی می رسد که غیرقابل تحمل می شود.

درد در زانو ممکن است کاملا به طور ناگهانی شروع شده و در برخی موارد بعد از یک حادثه مانند ضربه شدید یا تمرینات با شدت و پر فشار بروز نماید؛ علاوه بر این ممکن است با درد خیلی کم آغاز شده و پس از مدتی افزایش یابد. یکی از روش هایی که در تخفیف درد زانو بسیار تاثیر گذار است، ماساژ درمانی می باشد که البته نوع ماساژ نیز در بهبود آن بسیار موثر خواهد بود.

هر فردی در طول زندگی خود دست کم یکبار به درد زانو دچار شده است که اغلب به دلیل فشار بیش از حد در اثر تمرینات یا تحرک بیش از حد زانو به وجود می آید. اما در برخی افراد نیز این درد به تدریج و به مرور زمان خود را نمایان کرده و شدت می گیرد. امکان دارد این درد در هر نقطه از زانو مانند: مفصل، پشت زانو، هنگام نشستن و برخواستن یا موقع راه رفتن، بالا یا پایین رفتن از پله ها و غیره رخ دهد.

تاثیر ماساژ بر درد زانو                        

یکی از معمولی ترین روش ها که می تواند باعث تخفیف درد در ناحیه آسیب دیده شود، ماساژ است. این روش حتی در زمان های گذشته روشی درمانی و اصلی به شمار می آمده است. ماساژ با افزایش گردش خون در نواحی آسیب دیده باعث می شود که درد بسیار کم شود و البته با ترکیب فیزیوتراپی نتیجه آن بسیار بهتر خواهد بود. حتی اگر از درد زانو به حدی رنج می برید که تصمیم به جراحی گرفته اید، توصیه می کنیم حداقل یکبار ماساژ زانو را امتحان کنید تا شاید در درمان درد شما تاثیر گذار باشد.

انواع ماساژ تراپی در بهبود درد زانو

همانطور که می دانید ماساژ تراپی یکی از چندین روش مختص برای بهبود درد زانو است.

ماساژ سوئدی: با استفاده از حرکات طولانی دست، همراه با ورز دادن بافت ها انجام می شود.
ماساژ شیاتسو: این روش که ژاپنی است با فشار انگشتان به مفاصل و عضلات انجام می شود که در کاهش درد ناشی از آرتریت نیز موثر می باشد.
ماساژ میوفاسیال: این ماساژ گزینه مناسبی در رفع درد نقاط ماشه ای بوده و با کش دادن بافت ها و برخی تکنیک های خاص ورز دادن ماهیچه ها برای آزاد سازی تنش عضلانی انجام می شود.

هر کدام از این ماساژها به نوع خود در بهبود درد زانو تاثیر گذار است که بستگی به بروز درد در نواحی خواهد داشت و البته در برخی از مواقع با استفاده از کمپرس گرم قبل از انجام ماساژ باعث شل و ریلکس شدن ماهیچه ها می شوند. تنش عضلانی با گذشت زمان و بروز حادثه یا فعالیت مداوم و یا برعکس نداشتن فعالیت، بیشتر و بیشتر می‌شود. در صورتی که به طور دائمی از عضلات و مفاصل بدن خود مراقبت و به آن‌ها رسیدگی کنید، عضلات شما بعد از هر دوره تنش دوباره به حالت اولیه باز می گردد.

گاهی اوقات شل کردن و ریلکس کردن عضلات به تنهایی می‌ تواند به بازیابی حجم عضلانی کمک زیادی کند. در صورتی که بافت ‌های شما آسیب دیده باشند، انجام ماساژ لنفاوی تاثیر به سزایی در تسریع روند ریکاوری خواهد داشت، خصوصا اگر ناحیه آسیب ‌دیده دچار تورم شده باشد. ماساژ دادن بافت‌های اطراف محل آسیب ‌دیده موجب کاهش تنش و اسپاسم عضلانی می ‌شود. در برخی مواقع نیز اسپاسم و گرفتگی عضلات موجب فشار به یکی از شاخه‌های عصبی می‌شود که در این صورت با ماساژ دادن بافت‌ها و رفع گرفتگی عضلات، درد برطرف می‌ شود.

ماساژ تراپی در بهبود چه دردهایی تاثیر گذار است؟

در صورتی که درد زانوی شما در اثر: پارگی رباط صلیبی، پارگی مینیسک زانو، آسیب های تاندونی، کیست بیکر، درد در اثر دویدن های طولانی مدت مانند: دوندگان، کجی کشکک زانو و بی ثباتی آن باشد با استفاده از ماساژ تراپی قابل درمان است. در صورتی که درد شما به این دلایل بروز کرده است می توانید از طریق ماساژ درمانی باعث کاهش و بهبود درد زانو شوید.

در برخی موارد نیز نه تنها ماساژ درمانی باعث تخفیف درد نخواهد شد، بلکه موجب افزایش درد در نواحی آسیب دیده می شود. در صورتی که با موارد زیر روبرو هستید برای درمان از ماساژ تراپی استفاده نکنید:

وجود زخم باز، وجود پارگی در بافت عضلانی، پارگی کامل تاندون، سوختگی و سرمازدگی و شکستگی استخوان، روماتیسم مفصلی و نقرس، بورسیت، عفونت پوستی یا عفونت بافت‌های نرم داخلی، ترومبوز، وجود رگ‌های مصنوعی، ابتلا به اختلالات خونریزی مانند: هموفیلی، وجود تومور، مواردی هستند که نمی توان با استفاده از ماساژ تراپی باعث بهبود آن ها شد.

توصیه ما این است که با توجه به درد در ناحیه زانو و تشخیص آن از روش ماساژ درمانی استفاده کنید. در بسیاری از موارد افرادی که از درد زانو رنج می برند با روش ماساژ تراپی شاهد بهبود و درمان درد در این ناحیه از بدن بوده ایم. در برخی از مواقع که درد بسیار حاد نیست، شما می توانید با استفاده از دستگاه های ماساژ جدید به راحتی نواحی آسیب دیده را ماساژ دهید و پس از آن خواهید فهمید که ماساژ در درمان و بهبود درد بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

دستگاه های ماساژور دستی به دلیل داشتن چندین سری متفاوت که به راحتی قابل تعویض هستند، باعث می شوند که شما بتوانید با روش هایی متفاوتی در نواحی که درد را احساس می کنید با ماساژ باعث بهبود و نیز کاهش درد شوید. ماساژور های دستی گزینه کارآمد هستند که در تمامی مواقع قابل استفاده بوده و در هر شرایطی می توانید از این دستگاه ها استفاده نمایید. این دستگاه ها با افزایش جریان خون در نواحی ماساژ داده شده، موجب تسریع روند بهبودی در شما می شوند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :