ماساژ و تنظیم فشار خون

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 11 دی 1395 در ساعت 13 : 10 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

محققین معتقدند ماساژ درمانی اگر به صورت صحیح و اصولی انجام بشود تاثیرات مثبت زیادی بر سلامتی انسان دارد و از این طریق می توان پوستی زیبا و شفاف داشت و فشار خون را پایین آورد و حتی از بیماری سرماخوردگی پیشگیری کرد.این روزها استرس های روانی زیادی در زندگی مردم و بخصوص افراد شهرنشین رخنه کرده است و همین مسئله سبب بیمارها و عوارض بسیاری می شود که بالا رفتن فشار خون در سنین پس از جوانی یکی از این عوارض به شمار می آید.

پرفشاری خون یک بیماری مزمن است که در آن فشار خون در رگ ها و شریان ها بالا می رود؛ بر اثر فشار خون بالا قلب برای حفظ گردش خون در رگ ها مجبور به فعالیت بیشتر شده و از وضعیت طبیعی خارج می شود. 50 درصد افرادی که به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستند از بیماری خود اطلاع ندارند و اغلب به طور تصادفی متوجه بیماری خود می شوند؛ به همین علت بسیاری از افرادی که دچار فشار خون بالا هستند بیمار خود را کنترل نمی کنند.

پرفشاری خون را می توان به 2 گروه پرفشاری اولیه و پرفشاری ثانویه تقسیم کرد. 90 درصد موارد با پرفشاری اولیه مواجه هستند؛ یعنی هیچ دلیل مشخصی برای بیماری آن ها وجود ندارد. کسانی که دچار پرفشار ثانویه هستند در واقع شرایط کلیه ها، غدد درون ریز، شریان ها و قلب باعث ایجاد این اختلال شده است.

فشار خون در حالت وخیم و شدید می تواند منجر به خون ریزی مغزی بشود؛ در حقیقت فشار خون بالا عامل عمده خطر سکته مغزی، سکته قلبی، آنوریسم شریانی، نارسایی قلب، بیماری های کلیوی و... است. این بیماری با درمان های دارویی، تغییر رژیم غذایی و به طور کلی تغییر سبک زندگی قابل کنترل و درمان می باشد. کسانی که ماساژ می گیرند بلافاصله پس از ماساژ آرامش بسیار مطلوبی در عضلات خود حس می کنند؛ به طور که گرفتگی های عضلانی کاهش می یابد.

ماساژ برای بهبود جریان خون، کاهش اضطراب و بهبود تنفس بسیار موثر است. دانشمندان باور دارند ماساژ درمانی در مقایسه با روش های های دارو درمانی مزایای بیشتری دارد و در دراز مدت منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و حس سلامتی را افزایش می دهد؛ البته وقتی به بیماری خود پی بردید ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید و در صورتی که پزشک معالج شما تشخیص داد ماساژ درمانی برایتان مفید است، به صورت روزمره ماساژ بگیرید؛ در این مواقع داشتن یک صندلی ماساژور کار را برای فرد بسیار راحت می کند؛ چون یک ماساژور حرفه ای همیشه در دسترس نیست؛ اما صندلی ماساژور همیشه در منزل شما هست و می توانید هرگاه لازم شد از آن استفاده کنید.

ماساژ علاوه بر این که موجب سلامتی بیشتر می شود، به شما احساس آرامش داده و خستگی پس از کار را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد؛ در صورتی که هنوز به بیماری فشار خون مبتلا نشده اید با تغییر سبک زندگی و جا دادن ماساژ در برنامه های روزانه خود می توانید از این بیماری پیشگیری کنید. ماساژ درمانی به خصوص به افرادی که در خانواده سابقه پرفشاری خون دارند توصیه می شود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :