چگونه از یک مبل ماساژور مراقبت نماییم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 12 تير 1396 در ساعت 16 : 53 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

صندلی ماساژور یا مبل ماساژور وسیله ای شبیه به مبل های چرمی یا صندلی های اداری است که در قسمت های مختلف آن کیسه های هوا (ایربگ) وجود دارد و یکی از ابزارهای ماساژ است که به‌صورت هوشمند و اتوماتیک وظیفه ماساژ نقاط مختلف بدن را دارد.در انجام ماساژ روی صندلی ماساژ چون قرارگیری فرد در وضعیت های مختلف راحت تر است حس مطلوب تر و و احساس رضایتمندی بیشتری دارد.

همچنین می‌توان آن را برای ماساژ بدن زن یا ماساژ بدن مرد تنظیم کرد و قابل برنامه ریزی برای زن و مرد است. مهم تر از همه در صندلی ماساژور بیشتر حرکات یک ماساژ واقعی مانند حرکات نیدینگ ضربه‌ای، حركت سراندن، ورز دادن، فشردن، مالش سطحي، مالش عمیق و حركت لرزشي شبیه‌سازی شده است و زمان ماساژ نیز در این سیستم قابل تنظیم بوده. برای ماساژ آرام بخش و ماساژ زيبايی بهتر است از صندلی ماساژ استفاده شود.

مبل های ماساژ انواع مختلفی دارند:

بعضی از مبل های ماساژ فقط کمر را ماساژ می دهند و بعضی از آنها از سر و گردن تا انگشتان پا را ماساژ میدهند . انواعی از صندلی های ماساژور ریتمی هستند یعنی بر اساس ریتم موزیکی که در حال پخش شدن است ماساژ میدهند و بعضی از مبل های ماساژ دارای برنامه های ماساژ استاندارد هستند یعنی اینکه بدن شخص به چه سبکی ماساژ داده شود بر اساس برنامه انجام می گیرید.صندلی ماساژ به دلیل وجود ایربگ های زیاد جزء کالاهای لوکس و گران قیمت به حساب می آید و از آنجا که به طور مداوم در تماس با بدن کاربر است در معرض آسیب یا خرابی می باشد و بهتر است در نگهداری از آن ها دقت لازم به عمل آید.

نکاتی برای تمیز کردن مبل ماساژور

به طور کلی ماساژورهایی که دارای روکش چرمی یا پارچه ای هستند با لوازم و مواد شوینده نیمه قوی و مناسب تمیز شوند. البته روز به روز مبل های با پلیمر و چرم مرغوب تر عرضه می گردند که می توان برای شستشوی آن ها از مواد شیمیایی قوی تر نیز استفاده کرد.معمولا روکش های مبل های ماساژ که در بازار موجود می باشند دو نوع میباشند:چرم مصنوعی و چرم طبیعی.

برای مراقبت کامل و مناسب از روکش یا کاور چرم مصنوعی می بایست سطح آن مرتبا غبار روبی شود و از کهنه نمدار برای تمیز کردن سطح آن استفاده کرد. اگرنیاز به استفاده از صابون شد، از محلول با نسبت مساوی صابون و آب مقطر به صورت نصف- نصف استفاده و محلول را با اسفنج یا کهنه نم دار تمیز بر روی سطح روکش بکشید. بعد از تمیز کردن مبل یا صندلی ماساژور کمی صبر کنید تا سطح روکش کاملا خشک شود. اگر این جنس روکش هفته ای یکبار تمیز نشود، عرق بدن،‌ ژل موی سر ، چربی سر،‌ کرم دست یا پا و ...

براحتی می تواند باعث آسیب به چرم مصنوعی شود و سطح آن را از بین ببرد.از آنجا که چرم مصنوعی ضد باکتری، ضد گرد و غباربوده چایی، قهوه یا نوشابه براحتی نمی توانند بر روی این جنس روکش ماساژور لکه بیاندازند. اما اگر لازم شد نقاطی که بر روی آن ها لک شد و بعلاوه نقاطی از مبل که با پوست و موی کاربر در تماس اند با آب صابون تمیز شوند.اگر جنس روکش مبل ماساژ شما چرمی است می توانید از جاروبرقی برای گرفتن گرد و غبار از روی آن استفاده کنید.برای پاک کردن گرد و غبار می توانید از دستمال نم دار نیز استفاده کنید.توجه کنید هرگز از روزنامه استفاده نشود.درست است که لوازم با روکش چرم مقاومت بالایی دارند اما مراقب اجسام تیز و برنده باشید.

در صورت مشاهده لکه بر روی روکش چرمی پارچه را محکم نکشید و آرام روی محل لکه فشارداده و فقط محل مورد نظررا بکشید تا پخش نشود.در صورت مشاهده لکه ی عمیق تر از محلول مساوی(نصف – نصف) آب مقطر و صابون مایع استفاده نمایید و در نهایت با یک دستمال نرم و تمیز سطح مورد نظر را کاملا خشک کنید.

به طور کلی اگر مبل شما به صورتی است که روکش آن و سطوح مختلف آن از هم جدا می شود قطعات مکانیکی که مورد نیاز است و بیشتر در معرض آلودگی می باشد را شستشو دهید.می توانید از محلول های شوینده مانند آب صابون یا ... استفاده کرده و اجزای مکانیکی که در ارتباط با دست،‌ گردن و سر است را داخل این محلول ها قرار دهید.دقت کنید گرد و خاک و مو در شکاف ها و درز های روپوش مبل جمع نگردد.اگر جنس روکش مبل به صورتی است که دربرابر موادشیمیایی غلیظ مقاوم نیست می توانید مایع ظرف شویی و محلول های صابونی و یا پودر لباسشویی استفاده کنید. اما اگر جنس مقاومی دارند می توانید از محلول های سخت ترو سفید کننده ها نیز 1 بار در هفته یا ماه استفاده نمایید.

اما هیچ گاه از اسید ها و محلول های اسیدی استفاده نکنید، چون علاوه بر این که به روکش یا پوشش مبل ماساژور آسیب می رسانند در دراز مدت باعث ایجاد لک یا رنگ رفتگی رنگ روکش ماساژور می شوند. بهتر است از یک بطری اسپری آرایشگری برای پاشیدن محلول استفاده کنید تا مایع در مساحت زیاد پخش شود.از گرفتن روکش مبل ماساژور زیر آب خودداری کنید.و بعد از اسپری کردن آب صابون یا هر محلول دیگربه یک دستمال مرطوب مبل رابا دقت خشک کنید تا لکه ای باقی نماند چرا که محلول مانده در طولانی مدت به داخل مبل نفوذ کرده و به اجزای داخلی آن آسیب رساند.پس از کشیدن کهنه نم دار اجازه دهید در معرض هوای آزاد خشک شود و هیچ گاه اجزا و روکش آن را به صورت خیس به اسکلت آن وصل نکنید.

به این صورت که آب صابون را در نقاط کوچکی بر روی روکش اسپری کنید و با یک کهنه تمام سطح روکش را تمیز کنید، سپس با یک کهنه مرطوب سطح تمیز شده را خشک کنید. بیاد داشته باشید که در هنگام خشک کردن سطح روکش ماساژور هیچ قطره ای از مایع صابون بر روی روکش باقی نماند، چراکه باعث بر جای ماندن لکه های واضح می شود و در دراز مدت می تواندی به اجزای داخلی ماساژور آسیب برساند. اگر شاهد چنین قطراتی بودید چنیدین بار با یک کهنه نم دار آن ها را پاک کنید. اگر زمان کافی ندارید میتوانید بدون جدا کردن روکش و قطعات با یک دستمال خیس آن را تمیز کنید اما بهتر است بد از گذشت مدتی اجزا را جدا کرد و با دقت تمیز کنید.

روغن کاری روکش و اجزای مبل ماساژور

اگر مبل ماساژ ازمواد طبیعی مانند چرم ساخته شده است به روغن کاری متداول و مداوم نیاز دارند تا نرم بمانند و دچار ترک خوردگی و پارگی نشوند .روغن های زیادی در بازار موجود می باشند که بعضی از آن ها دارای اسانس نیز می باشند که البته هزینه ی آن ها کمی بالاتر است.

توجه داشته باشید که ابتدا صندلی رو با روشی که توضیح داده شد با دستمال نم دار تمیز کرده و پس از آنکه روکش خشک شد از روغن به اندازه ی کافی استفاده شود تا کاملا جذب شود چون ممکن است استفاده از روغن به تنهایی باعث کثیفی بیشترو تجمع مو بر روی آن شود بعد از چند دقیقه سط مورد نظر را با دستمال خشک کنید

دقت کنید درصورتی که اجزای روکش مبل یا صندلی ماساژور از جنس لاستیک است استفاده ازروغن های نفتی با آن آسیب می رساند

نکات دیگر که در مراقبت از مبل ماساژ باید توجه داشت:

1- مبل یا صندلی ماساژور را در مکانی قرار دهید که در معرض نور مستقیم خورشید نباشد.با اینکه ماساژ زیر گرمای آفتاب لذت بخش است اما صندلی های ماساژ در برابر آفتاب مقاوم نیستند و آفتاب باعث از بین رفتن رنگ روکش، خشکی و ترک برداشتن آن می شود.

2- ظرفیت وزن مبل ماساژور را در نظر بگیرید. هیچ گاه کودکان یا حیوانات خانگی را بر روی ماساژور سوار نکنید، چراکه کودکان یا حیوانات خانگی می توانند با پرش و افزایش ناگهانی وزن باعث آسیب رساندن به غلتک ها شوند

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :