16 فایده ماساژ

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 12 : 35 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ماساژ مجموعه ای از حرکات است که روی بافت های بدن اجرا می شود و به درمان فشار عضلانی، استرس های روانی، دردهایی که در اثر صدمات به وجود آمده و بهبود بعضی از ناراحتی های مزمن و بیماری ها کمک می کند.ماساژ طرفداران بی شماری دارد؛ هر فرد با هدف خاص خود به دنبال ماساژ یا ماساژ درمانی می رود. برخی از افراد به رفع خستگی توسط ماساژ علاقه دارند و بعضی دیگر به فکر رفع بیماری ها، تسکین درد و رفع گرفتگی های عضلانی در قسمت های مختلف بدن هستند.

در حال حاضر در سراسر دنیا اکثر مردم به این شیوه به عنوان یک روش مراقبت بهداشتی نگاه می کنند. مراکز زیادی هستند که در آن ها ماساژ انجام می شود و روز به روز تعداد آن ها افزایش پیدا می کند؛ ماساژ هم می تواند به وسیله یک شخص آموزش دیده انجام بشود و هم با کمک وسایل مدرن و پیشرفته که از تکنولوژی بالایی برخودار می باشند؛ همچون پشتی ماساژور، صندلی ماساژور و...

هرگز نباید اجازه بدهید افراد نابلد و غیر حرفه ای شما را ماساژ بدهند؛ چون در این صورت این کار می تواند به ماساژ گیرنده آسیب برساند.ماساژ فواید فراوانی دارد؛ ما در این جا به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

1- از بین بردن خستگی پس از فعالیت های روزمره: با ضربه زدن به نواحی خاص بدن، ایجاد فشار، ورز دادن، انبساط و انقباض عضلات و ماهیچه ها، گردش خون در بدن تسریع شده و منجر می گردد سیاهرگ از طریق پاها و دریچه های لانه کبوتری خون بیشتری پمپاژ کند؛ همان طورکه اطلاع دارید پا قلب دوم بدن محسوب می شود؛ چون در قسمت پشت ساق پا 3 دریچه هست که با تلمبه زدن خون را به طرف قلب باز می گردانند؛ در صورتی که پمپاژ به خوبی انجام نشود بیماری هایی همچون واریس بروز می کنند؛ ماساژ یکی از بهترین راه های پیشگیری از بیماری های عروقی محسوب می شود؛ این کار به دفع اسیدلاکتیک و مواد زائد می انجامد و خستگی عضلات، گرفتگی و اسپاسم را رفع می کند.

2- تسریع گردش خون: با بهبود جریان خون در بدن بافت ها مواد مغذی و اکسیژن بیشتری دریافت می کنند؛ بنابراین متابولیسم بهتر شده و انرژی بیشتری در فرد ایجاد می شود؛ البته افرادی که دچار فشار خون بالا هستند نمی بایست ماساژ سنگین بگیرند؛ زیرا این کار فشار خون آن ها را افزایش می دهد و ممکن است به خونریزی های داخلی بیانجامد.

3- ایجاد خوابی آرام و عمیق و جلوگیری از اختلالات خواب: خواب کافی و به موقع کیفیت زندگی روزمره افراد را بالا برده و موجب می شود فرد فعالیت های روزانه خود را به نحوه بهتری انجام بدهند.

4- کاهش استرس های روانی و اضطراب: ماساژ موجب ترشح هورمون های ضد درد و آرام بخش همچون اندروفین می شود. این هورمون در فرد سرزندگی، نشاط و احساسات مثبت به وجود می آورد.

5- از بین بردن افسردگی: با افزایش ترشح هورمون سروتوئین از غده هیپوفیز مغز خلق و خوی انسان بهتر شده و استرس ها و فشارهای روحی و روانی کاسته می شوند؛ بنابراین تنش ها کمتر شده و با رفع بی خوابی و کم خوابی، افسردگی کاهش یافته و فرد تمرکز بیشتری به دست می آورد.

6- ایجاد سلامتی جسمانی در فرد: با افزایش اکسیژن رسانی و بهبود گردش خون، متابولیسم سریع تر می شود؛ در نتیجه قند خون و گاهی حتی چربی بدن کاهش پیدا می کند. در صورتی که شخص برنامه غذایی مناسبی را در پیش بگیرد لاغری و کاهش وزن نیز بهتر رخ می دهد؛ به طور کلی سلامت عمومی بدن بیشتر می شود.

7- افزایش دقت و تمرکز در محاسبات: همان طور که گفته شد ماساژ موجب خوابی عمیق و خوب می شود. پس از خواب خوب ذهن فرد شفاف شده و با تمرکز بیشتری می تواند محاسبات و سایر فعالیت های روزمره را انجام بدهد.

8- ایجاد فشار مطلوب بر روی عضلات گوناگون بدن: فشار وارد کردن به عضلات گردش خون را بهبود بخشیده و منجر به دفع سموم می شود.

9- به وجود آمدن لرزش در عضوهای مختلف بدن: ایجاد لرزش نیز باعث تسریع و بهبود گردش خون می شود؛ این امر خون رسانی به سلول های بدن و مغز را بهتر کرده و منجر به ترمیم و بازسازی غضروف ها می شود؛ گاه به وسیله رسیدن گلوتامین ها، ساخت بافت های غضروفی و غضروف صورت می گیرد؛ با انجام حرکات مالشی درد مفاصل نیز کاسته می شود.

10- عملکرد بهترعضلات: با بهبود گردش خون و خون رسانی بهتر، عملکرد عضلات نیز بهبود می یابد.

11- رفع بی قراری و خستگی: با آزاد شدن هورمون هایی که در مورد آن ها توضیح داده شد، انسان احساس آرامش می کند؛ در نتیجه بی قراری های درونی از میان می روند؛ پس از یک خواب عمیق و آرام دیگر احساس خستگی نخواهید کرد.

12- کمک به بهبود بیماری MS: این بیماری به سیستم اعصاب مرکزی اختصاص دارد؛ بیماریMS با ایجاد پلاک های متعدد و لکه های سفید در مغز موجب سختی و سفت شدن غلاف های سلول های عصبی مغز شده و از انتشار جریان الکتروشیمیایی رشته های عصبی پیشگیری می کند؛ بنابراین در حرکت ماهیچه ها اختلال به وجود می آید. مالش ماهیچه ها به طریقه اصولی یا همان ماساژ درمانی به بهبود و پیشگیری از تنبلی در این نواحی منجر می شود؛ در نتیجه اعصاب انعطاف پذیر و نرم خواهند شد.

13- ماساژ مانع افزایش قند خون شده و دیابت نوع A را از بین می برد.

14- بیماری های کلیوی توسط ماساژ اصولی بهبود یافته و تکرر ادرار و شب ادراری درمان می شود.

15- کمک به درمان بیماری آرتروز: آرتروز به وضعیتی گفته می شود که فضای غضروفی و بالشی میان مفاصل ساییده می شود و مفاصل استخوان ها با یکدیگر سایش پیدا می کنند؛ در این صورت احتمال جذب شوک های وارد شده به غضروف ها کم می شود؛ این سایش به زانو درد، ورم، کاهش دامنه حرکت، سفت شدن و گاهی تشکیل استخوان اضافه منجر می شود، به طوری که زانوها صدا می دهند.ماساژ درمانی برای درمان آرتروز یک برنامه کلی است. مطالعات نشان داده ماساژ درمانی نقش موثری در درمان آرتروز دارد.

16- بهبود بیماری سندرم تونل کارپال و میگرن: میگرن یک نوع اختلال است که با سردردهای شدید یا ملایم پی در پی همراه است؛ معمولاً میگرن به دردهایی گفته می شود که در یک طرف سر ایجاد شده و بیمار را آزار می دهد؛ بسیار دیده شده که علائم این بیماری با ماساژ درمانی از بین رفته است؛ در صورتی که ماساژ دهنده مهارت کافی را داشته باشد، خواهد توانست با ایجاد فشار در نقاط خاصی درکف پا و دست و ایجاد ریکسیشن در بیمار آرامش و تسکین ایجاد کند؛ در نتیجه سردردها رفع می شوند.

سندرم تونل کارپ، شایع ترین نوروپاتی به دام افتادن عصب است که به علت فشردگی عصب میانی به وجود می آید. عصب مدیان که در مچ دست می باشد از زیر بافت همبند مچ دست و از روی استخوان های مچ می گذرد؛ اگر به هر علتی این فضا تنگ بشود به اعصاب فشار می آید و انگشتان دست با اختلالات حسی و حرکتی مواجه می شوند؛ این بیماری سندرم کارپال تونل است که در میان بانوان خانه دار میان سال، نجاران، کابران کامپیوتر، کارگردان ها، تصویربرداران، قصاب ها، مکانیک های خودرو و رانندگان ماشین های سنگین مشاهده می شود؛ ماساژ درمانی بهترین روش برای درمان این بیماری شناخته شده است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :